A fürdőszobában eltöltött idő életünk meghatározó része. Itt indul és ér véget a napunk, sokak számára a fürdőkád vagy a zuhanyfülke jelenti a legteljesebb feltöltődést. Mi magunk is tanúi vagyunk, hogyan lett a fürdőszobából a ház egyik legfontosabb helyisége a korábbi eldugott zúgból. Sokan komoly munkát fektetnek abba, hogy igazán kényelmessé és vonzóvá tegyék fürdőszobájukat, és ennek egyik módszere a hidegburkolatok kiváltása melegburkolattal, különösképpen faburkolattal. De valóban jó megoldás ez egy magas páratartalmú helyiség esetében?
A faburkolatot nem kifejezetten a fürdőszobába találták ki...
A faburkolat szépsége megkérdőjelezhetetlen: valóságos oázist lehet létrehozni a segítségével a fürdőszobánkból. Meleg és kényelmes légkört teremt, pont olyat, amire a hétköznapok rohanásában szükségünk van.
Mivel a fa különösen érzékeny a párára, pár évvel ezelőtt a fürdőszobai faburkolatokra született egy praktikus megoldás, a famintázatú csempe. Ennek logikája könnyen követhető: a falak esetében a kellemes, meleg hatást csak a szemnek kell megadni, hiszen a padlóval ellentétben a fürdőszoba falával nem igazán szoktunk érintkezni. A famintázatú csempe azonban úgy tűnik, nem jelentett tökéletes megoldást: dizájn szempontjából nagyot zuhant a népszerűsége, a 2019/2020-as kollekciókban már nem kap helyet.
Ami viszont nagyon is helyet kap a 2019/2020-as fürdőszobai trendekben, az a faburkolat. Ezért összeírtuk azokat az alapvető tudnivalókat, amelyeket tudni kell, ha úgy döntünk, hogy mi is így tesszük vonzóbbá a fürdőszobánkat.
Ezeket a tényezőket vegye figyelembe
A faburkolat kiválasztásánál elsősorban a faanyag kiválasztásánál kell ügyelni. A tartósság és a praktikus használat érdekében minőségi tömör faanyagot kell választani, mert egyedül ez bírja a párás, meleg környezetet. Trópusi fában (brazil teak, brazil dió, brazil cseresznye) vagy valamilyen hőkezelt fajtában érdemes gondolkodni. A fa a nedvesség hatására megvetemedhet, ezért ajánlott beépítés előtt felületkezelni, impregnálni lakkal, olajjal, viasszal. A fent említett trópusi fák nagy előnye, hogy ellenállnak minden gombának, rovarnak.
Bár ezekben a fákban nem tesz kárt a kifröccsenő víz, arra nagyon kell figyelni, hogy órákon át ne álljon a víztócsa rajtuk, még akkor sem, ha kifejezetten vízálló réteggel vannak kezelve.
Mint sok más esetben, itt is fontos, hogy hozzáértő szakembert válasszon a kivitelezéshez. A fából készült burkolat hajlamos a deformálódásra, ezért pontosan és szakszerűen kell végezni a felrakását. Nem csak magát a burkolatot, de a hordozó felületet is védeni kell a víz káros hatásaitól!
A faburkolat különösebb ápolást nem igényel, de a szép fény megőrzése érdekében javasolt néha áttörölni faápolóval. Tilos agresszív vegyületeket tartalmazó tisztítószerek használata (fertőtlenítők, vízkőoldók), mert ezek károsíthatják a faanyagot.