Így épül meg egy igazán pazar kerti tó
(a kép forrása: www.anrodiszlec.hu)
Hol legyen?
Nem, erre nem az a válasz, hogy a kertben. Legyen központi, helyen, hogy az udvar valódi dísze lehessen. Legyen körüljárható, hogy séta közben is élményt nyújtson. Ne tegyük fa alá, ahol állandóan sötét árnyék borul rá.
Mekkora legyen?
Ezt a ház és a kert nagysága dönti el. Egy nagyobb kertbe lehet nagyobb a tó, egy kisebbe viszont maradjunk a kisebb tónál. Ha minimum 12 négyzetméteres és egy méter mély, akkor már növényeket, és kerti halakat is tudunk bele telepíteni, hiszen így már elég mély ahhoz, hogy télen ne fagyjanak meg.
Milyen legyen a formája?
Kerüljük a hagyományos kör alakú formákat. Legyen egy kicsit kacskaringósabb. Olyan, mintha a természet ásta volna ki pár száz évvel ezelőtt.
Hogyan ássunk?
Érdemes lépcsősre ásni a tavunkat, így a tófóliát is könnyebben elhelyezhetjük, valamint könnyebb lesz a tó díszítése.
Mit tegyünk bele?
Mielőtt vizet és halakat tennénk bele, terítsünk a gödrünkbe úgynevezett geotextíliát. Ezután jöhet a tófólia. Próbáljuk meg gyűrődésmentesen leteríteni.
Jöhetnek a növények?
Igen. Ami leginkább alkalmas egy kerti tóba az a tavirózsa és a vízkötő. A tavunk széleire pedig tegyünk nagyobb köveket. Majd jöhet a víz, amit lassan eresszünk a tóba, hogy a fólia és a növények is a helyükön maradjanak.
Még valami!
A levegőztetés miatt érdemes csobogót is beszerelni a tavunkban, de ezután már csak néhány szép hal kerülhet a tóba, mi pedig élvezhetjük a látványt a kedvenc nyugágyunkról.