„Drágám, mi lenne, ha ezt a két szobát egybenyitnánk?”
Gyakran elhangzó beszélgetés, amely pár nappal később így folytatódik: „Kinek az őrült ötlete volt, hogy egybenyissuk ezt a két szobát?”
Válaszfalat bontani kétféleképpen lehet: úgy, hogy megbánjuk (1), vagy gyorsan, mindenféle bökkenő nélkül (2)
Mi ez utóbbihoz írtunk össze egy rövid útmutatót.
(a kép forrása: lilianporter.com)
1) Ne csináljuk egyedül! Hívjunk szakembert, aki a bontás előtt átvizsgálja a falat. Ő meg fogja mondani, hogy a lebontani kívánt fal mennyire fontos eleme a lakásnak, háznak statikus szempontból.
2) Áramtalanítsunk! Az a fal, amiben nincsenek elektromos vezetékek, a 19. századból maradhatott ránk. Életveszélyes lehet, ha, miközben a fém eszközeinkkel a falat bontjuk, belecsapunk egy nem áramtalanított kábelbe.
3) Ugyanígy figyeljünk arra, hogy a falban víz- vagy éppen gázvezetékek lehetnek. Azok szakszerű eltávolítását csak arra jogosult személy végezheti: vízvezetéket vízszerelő, gázvezetéket gázszerelő.
4) Ahogy a lego falat, úgy a valódi falakat is fentről lefelé bontjuk. Elsőként az ékelő sort bontjuk, aztán megyünk lefelé sorról sorra.
5) Födémbe épített fal nem dönthető, hiszen kárt okozhatunk a teherhordó szerkezeten.
6) Figyeljünk a megfelelő védőfelszerelés viselésére. Megfelelő sisak, kesztyű, acélbetétes cipő.
7) A helyiségben csak a bontást végző személyek legyenek, hiszen a törmelékek nagyon messzire is elrepülhetnek.
8) Burkolt fal esetén először távolítsuk el a burkolólapokat, és csak utána kezdjünk hozzá a fal bontásához.
9) Ha a bontáshoz olyan szerszámra lesz szükségünk, amelyet még nem használtunk, akkor ne is használjuk. Adjuk át a szerszámunkat a szakértő kezébe, és bízzuk rá a munkát.
Ha ezeket a szabályokat betartjuk, illetve a szakemberrel betartatjuk, akkor a bontás nem jár sem plusz idővel, sem újabb problémákkal.