Minden kerttulajdonos titokban ezeket a szavakat szeretné hallani a szomszédtól. Mivel minden kert alapja a fű, most összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, mielőtt az őszi füvesítés ideje eljönne. Arassa le a babérokat a kertjével Ön is!
Íme, a füvesítés 3 legfontosabb szakasza:
- A füvesítés előtt:
Gondoljuk át, mire használjuk a kertet. Tavasztól őszig kerti partikat rendezünk, sok vendéggel vagy csak pár ember pihenésének helyszíne? Vagyis mekkora igénybevételnek van kitéve a fű. Ha sokan megfordulnak majd a kertünkben, érdemes olyan pázsitot választani, ami jól bírja taposást.
A másik fontos szempont a kert adottsága: a tájolása, a napos órák száma és hogy mennyi időt tudunk az öntözésre szánni.
- A fűmag kiválasztásakor:
A legtöbb csomagon fel vannak tüntetve a legfontosabb tulajdonságok. Nézzük most a leggyakoribb fajtákat:
Csenkeszek:
Ideális választás, mert alacsony növésű és bokros fajta. Ám száraz helyekre nem ajánlott. Érdemes réti perjével keverni, ami gyorsan benövi az üresen maradt foltokat.
Pusztai csenkesz:
A neve már árulkodó: ez a fajta hosszú életű, kevés nyírással, és öntözéssel is beéri, nem kényes, jól bírja a szárazságot is, nem kell más fajtával keverni.
Réti csenkesz:
Élénkzöld, gyorsan nő, legtöbbször fűmagkeverékekben találkozhatunk vele.
Gyapjúfű:
Kínából származik, kedveli a meleget, de az erős igénybevételt nem. Átlagos gondozást igényel.
Angol perje:
Már 6-8 nappal az ültetés után kikel, szép, egybefüggő felületet ad. Sem a száraz, sem az árnyékos helyet nem kedveli.
Csillagpázsit:
Jól tűri az igénybevételt, az intenzív taposást! Szereti a meleg, napos helyet, illetve a közepesen kötött talajt.
(kép forrása: http://www.towngrass.co.uk/perch/resources/dutch-garden-by-restaurant-2013.jpg)
3. A fűmag ültetésekor:
A legfontosabb szabály, hogy fagymentes időszakban vessük a fűmagot. Ajánlott persze a kánikulát is kerülni, hiszen ez nem tesz jót a csírázásnak. Vagyis a tavasz és az ősz a legideálisabb idő a fűmag vetéséhez.
Ajánlott a talajt alaposan előkészíteni: fellazítani, gyomtalanítani, a talajt táplálni. Sokan kihagynak egy fontos lépést, a talajfertőtlenítést, pedig ha ez elmarad, a füvesítés sikere sem garantált.
A fűmag vetése utána letakarhatjuk a felületet tőzeggel, hengereljük, tömörítsük a területet. Végül 10 napos mérsékelt öntözés következzen.