A lakásfelújítás izgalmas, de sokszor stresszes időszak – és sajnos tele van buktatókkal. Egy rossz döntés, egy kihagyott lépés, és máris borulhat a költségvetés, csúszik a határidő, vagy romlik az összkép. Hogy te ne ess bele a leggyakoribb hibák csapdájába, összegyűjtöttünk hét dolgot, amit érdemes elkerülni – így nagyobb eséllyel lesz a végeredmény valóban olyan otthon, amire vágytál.
1. Nincs pontos terv, csak egy homályos elképzelés
Sokan belevágnak úgy a felújításba, hogy csak néhány inspirációs kép van a fejükben. A részletes, átgondolt tervezés viszont kulcsfontosságú. Hol lesznek a konnektorok? Milyen burkolat illik a térbe? Mennyi természetes fényt kap egy-egy helyiség? Rengeteg dolgot kell előre kitalálni, hogy elkerüljük a hibákat.
2. Alábecsült költségvetés
A legtöbb felújítás többe kerül, mint elsőre gondolnánk. Mindig számolj tartalékkal – legalább 15-20%-ot érdemes félretenni a váratlan kiadásokra. Ha nincs puffer, már egy kisebb probléma is komoly fejtörést okozhat.
3. Rossz szakemberek választása
Nem mindig a legolcsóbb a legjobb, de a legdrágább sem feltétlenül garancia a minőségre. Érdemes referenciák alapján dönteni, és előre egyeztetni minden részletet – írásban, szerződéssel. Ajánljuk figyelmedbe a www.szakemberajanlo.hu oldalt.
4. Kivitelezési sorrendek felborítása
Nem mindegy, hogy mi után mi jön. Egy tapasztalt szakember ebben is segít, de fontos, hogy te is átlásd a folyamatokat, így nem kell utólag olyan mester után futkosni, aki már egyszer végzett nálad a munkálatokkal.
5. Túlgondolt dizájn, alultervezett funkcionalitás
Egy szemet gyönyörködtető enteriőr mit sem ér, ha kényelmetlen benne élni. Gondolj a mindennapi használatra: elég tárolóhely van? Kényelmesen elfér a mosógép? Nyílik rendesen az ajtó, a fiók?
6. Nem veszel figyelembe építési szabályokat, korlátokat
Egy társasházban például nem lehet bármit megváltoztatni – lehetnek műszaki, jogi akadályok is. Mielőtt egy fal lebontásában kezdesz el gondolkodni, tájékozódj, és kérj szakvéleményt.
7. Túl sok döntést hagysz magadnak útközben
A felújítás alatt folyamatosan kérdések merülnek fel. Ha mindent akkor akarsz eldönteni, az rengeteg stresszt okoz. Minél több részletet fixálsz előre, annál gördülékenyebben halad majd minden.
Végső tanács: a lakásfelújítás nem sprint, hanem inkább egy jól szervezett maraton. Ne kapkodj, tervezz tudatosan, és válassz megbízható partnereket. Így a végeredmény nemcsak szép, de valóban élhető és hosszú távon is szerethető lesz.
Ha pedig már konkrétan a kivitelezéssel kapcsolatosan szakmai kérdéseid vannak például a fugázás, a burkolás, a festés vagy a hőszigetelés területén, és elsőre végleges megoldásokat keresel, fordulj szaktanácsadóinkhoz a honlapunkon.