Ha megfontoltan választjuk ki a bútorokat, kiegészítőket, és ügyelünk az elhelyezésükre, továbbá okosan használjuk a színeket és a különböző anyagokat, a csekély alapterület ellenére ergonomikus, kellemes otthont teremthetünk.
A titok, hogy a felújítás és a berendezés előtt a lehető legtökéletesebb tervet kell elkészíteni. A kiindulópont, hogy nagyobb összefüggő tereket hozzuk létre, falakkal tagolt apró szobák helyett.
Konyha
A konyhaszekrény megtervezésénél próbáld elkerülni a sarkokat, mert itt nagy helyigényű, speciális vasalatokat kell használni. Célszerű pult alá épített hűtőt választani, hiszen így fölötte 60 cm széles munkalapot nyerünk, sőt egy megfelelő szigetelőréteg közbeiktatásával akár a sütőt is fölé tehetjük. Egy mikrófunkcióval ellátott sütővel vagy egy osztott sütő-mosogatógéppel is sok helyet takaríthatunk meg. Több munkafelület marad a pulton, ha nem csepptálcás a mosogatónk, hanem a mosogató fölé kerül csepegtető vasalat. Ha nem főzöl gyakran, tökéletesen elég lehet egy kettes főzőlap.
Fürdőszoba
Ha nem szeretnél a kisebb helyigényű tusoló mellett dönteni, zuhanyparavánnal felszerelt aszimmetrikus sarokkádban is gondolkodhatsz. A mosdók közül a kisebb, sarokba helyezhető vagy a 40 cm mély, egyenes változatok a legpraktikusabbak. A hagyományos WC-tartályt helyezzük minél magasabbra, a süllyesztett modellek közül a slim, azaz extra vékony öblítőtartály a legjobb megoldás.
Nappali
Mivel a garzonokban a funkciók egy térbe kerülnek, fontos szerepet játszanak a térelválasztók. Egyszerű megoldás egy mobil paraván, de könyvespolc vagy függöny is elválaszthatja a háló és a nappali zónáját. Jó ötlet, hogy ha a térben álló, egyedileg gyártatott polcrendszerben speciális tévéállványt alakít ki az asztalos, igény szerint a nappali vagy a háló felé fordíthatjuk a képernyőt.
Az építészeti adottságok kihasználása
Az ablakbeugróban kialakíthatunk egy hangulatos ücsörgőt, alatta még mély fiókok is elférnek. A strangok, kémények és pillérek körüli falfülkéket szintén beépíthetjük, és mélységtől függően szekrényként vagy könyvespolcként használhatjuk őket.
Nagy belmagasság
A nagy belmagasságú lakások több lehetőséget kínálnak, hiszen a mennyezet függvényében akár kétszintes otthont is kialakíthatunk. Egy galériaágy és magas tároló már 3,2 m magas lakásban is elfér.
Egy dobogóval szintén rengeteg helyet nyerhetünk. A szinteltolás egyrészt optikailag növeli a teret, másrészt egymás fölött helyez el két funkciót.
Flexibilis bútorok
A maximális helykihasználás érdekében jó ötlet átalakítható bútorokkal berendezni a lakást, ezek kínálata ma már elképzelhetetlenül gazdag. A legismertebb a kinyitható asztal, de a falról vagy a polcrendszerről lenyitható, konyhaszekrényből előhúzható, illetve a dohányzóasztal-magasságból étkezőasztal-magasságba emelhető darabokkal is rengeteg helyet lehet spórolni. A gyerekszobába a fali szerkezetből lenyitható emeletes ágy kerülhet, sőt emeletes ággyá alakítható kanapé is létezik.
Színek és minták
Minél több a fehér és világos krémszínű árnyalat, annál tágasabbnak tűnik a lakás, ezek a színek optikailag nagyítják a teret. A hideg tónusok, a kékek, szürkés-kékes zöldek és szürkék szintén javítják a térérzetet. Kis lakás berendezése során kerüljük az erős kontrasztokat, mert szűkítik a teret. Ha tapétát szeretnénk, a kisebb mintájúak közül válasszunk, vagy az egészen felnagyítottak közül, de mindenképpen kerüljük a sötét, illetve erőteljes színeket.
Ha szeretnél szakmai segítséget abban, hogy a lakásod, otthonod felújításához milyen termékekre, megoldásokra lesz szükséged, akkor keresd fel bátran szaktanácsadóinkat a honlapunkon.
(Forrás)