Színek ereje
Minél több a fehér és világos krémszínű árnyalat a lakásban, annál tágasabbnak tűnik, mivel a rövid hullámhosszú színek nagy fényvisszaverő képességük miatt optikailag nagyítják a teret. A hideg tónusok, a kékek, szürkés-kékes zöldek és szürkék szintén javítják a térérzetet, de nem szabad túlzásba esni.
Az intenzív, sötét és meleg színekkel óvatosan bánjunk, és ezeket inkább csak kis foltokban alkalmazzuk. Kerüljük az erős kontrasztokat, mert szűkítik a teret. Tartsuk egyfajta monokróm harmóniában a színpalettát, és fessük az összes falat azonos színűre, hasonlóképpen a mennyezetet is.
Térnövelő tapéták
Ha tapétát szeretnénk, a kisebb mintájúak közül válasszunk, vagy az egészen felnagyítottak közül, de mindenképpen kerüljük a sötét, illetve erőteljes színeket. Egyértelműen megnyitják a teret a mostanában igen kedvelt illuzionisztikus hatású tapéták. Legtöbbször tájat, eget, perspektivikus belső teret, épület- vagy városrészletet ábrázolnak. Ha nem nagy a belmagasság, futtassuk a tapétacsíkokat egészen a mennyezetig, viszont, ha magasan van a mennyezet, álljunk meg 270 cm körül, és zárjuk le díszléccel.
Melegburkolat
A homogén burkolat nagyobbnak láttatja a teret, vagyis célszerű ugyanazt a burkolatot alkalmazni mindenhol. Akár faparkettát, akár vinilpadlót használunk, natúr hatású vagy fehér lazúrral kezelt változatot vásároljunk, amelynek a felülete kevéssé mozgalmas, szelektált, a rajzolatában nincsenek csomók, az erezete nem markáns. A parketta ne váltson szálirányt az egyes helyiségek vagy zónák határánál.
A padlóburkolathoz tegyünk fehér vagy saját színű lábazatot, mert így nem körvonalazódik élesen a helyiség mérete.
Hidegburkolat
A hidegburkolatoknál is részesítsük előnyben a világos, semleges árnyalatokat, ezekkel kellemesebbé tehetjük a kis alapterületű fürdőszoba látványát.
Nagyon lényeges a megfelelő lapméret megtalálása. Vagy supersize lapokat válasszunk, vagy kisebb méretű elemeket; egyaránt mutatós a hatszög, a nyújtott téglalap és a pikkelyminta. Bármelyik mellett döntünk, a felület ne legyen erősen strukturált, 3D hatású, mert ez összehúzza a helyiséget. Elég a legszükségesebb részeket leburkolni, a festett vagy tapétázott falfelületeknek köszönhetően nagyobbnak tűnik a tér.
Rafinált függönyök és kárpitok
A lakástextilek közül is a kisebb, visszafogottabb mintájú, semleges színű darabokat részesítsük előnyben, mert ezek nem fogják összehúzni a teret. A függöny, a szőnyeg és az ágytakaró hatalmas felületet jelent egy garzonban, erőteljesebb színeket csak a díszpárnákon, kisebb szőnyegeken és székek kárpitjain alkalmazzuk. A függönyök remek lehetőséget adnak a direkt tértágításra.
A függőlegesen sávozott textilek felfelé, a vízszintesen csíkozottak vízszintesen nyújtják a teret. Ha a textil ombre effekttel oldalra vagy lefelé sötétedik, a hatás hasonló lesz. A kanapé meghatározó elem egy kis térben, tehát ezt is neutrális, világos kárpittal rendeljük meg. Mellette jól mutat egy karakteres mintájú, élénk színű fotel.
Átlátszó és tükröződő felületek
Kisméretű lakásban különösen érdemes kihasználni az üvegben és a szintén tértágító hatású plexiben rejlő lehetőségeket. Transzparens és füstösen színezett változataik gyakran tűnnek fel térelválasztóként, észrevétlenül szeparálják az egyes funkciókat. Az üvegből készült asztalok, polcok, lámpák könnyeddé, légiessé varázsolják a helyiséget.
Izgalmas megoldás, ha a szoba falát kisebb hatszögű, kör alakú vagy akár rombusz formájú tükrök sokaságával dekoráljuk. A felragasztott vagy keretezett tükrök kifejezetten feldobják a kis alapterületű lakásokat.
Kedvet kaptál a felújításhoz? Ha elsőre végleges megoldásokat keresel, fordulj kérdéseiddel a szaktanácsadóinkhoz a honlapunkon.
(Forrás)